Partia Socialiste e ShqipërisëTë reja › Çdo votë jashtë frontit opozitar, votë për Berishën

Të reja

Çdo votë jashtë frontit opozitar, votë për Berishën

16 May 2013    
Jemi sot, këtu, për të shprehur një qëndrim të vendosur e të prerë, por edhe të qartë e pa asnjë dykuptimësi: Ne, si përfaqësues të mandatuar nga Partia Socialiste e Shqipërisë e të zgjedhur me votë popullore në pushtetin vendor, në emër edhe të të gjitha strukturave të Partisë Socialiste në Vlorë, në emër të secilës zemër socialiste e opozitare që po numëron me padurim çdo rrahje të saj deri në fitoren e madhe historike të 23 qershorit: Jemi KUNDËR veprimit politik të z.Arben Malaj për të kandiduar si kandidat i pavarur në qarkun e Vlorës në zgjedhjet politike që do të mbahen në 23 qershor.

 

Dhe jo vetëm që ne nuk e mbështesim, jo vetëm që jemi kategorikisht kundër, por jemi të gjithë shumë të indinjuar e të revoltuar për faktin që një anëtar i familjes sonë të madhe socialiste, një drejtues i PS në qendër, me të drejtë fjale e vote në kryesi e në strukturat drejtuese, në një formë që ne e vlerësojmë si të pabesë e të pamoralshme, del nga pas shpine e kërkon të përdhosë atë që do të jetë në qarkun e Vlorës e në të gjithë Shqipërinë:

Fitorja historike e këtij populli që prej 8 vitesh mezi pret të çlirohet me fuqinë e votës së tij nga pushteti hajdut e vrastar i Sali Berishës.

 

Dëshirojmë me këtë rast t’i kujtojmë z.Malaj, nëse vërtet e ka harruar, se ai është ende borxhli ndaj Vlorës e vlonjatëve, ndaj socialistëve vlonjatë sidomos. Qysh në korrik 1992 ishim bashkë në të parën betejë politike, në zgjedhjet vendore, ku ai pati privilegjin të ishte kandidati i PS për kryetar bashkie dhe vetëm për një grusht votash nuk u bë i tillë.

Që nga ajo ditë, me votën e socialistëve vlonjatë z.Malaj bëri përpara në karrierën e tij politike, në Kuvend e në qeveri, në të gjitha qeveritë socialiste, në të gjitha grupet parlamentare socialiste.

 

Ne, si vlonjatë, mund edhe të kemi patur pakënaqësi, sidomos për kohën kur ishte ministër i qeverive socialiste, po kurrë s’ia mohuam mbështetjen e të drejtën për të na përfaqësuar.

Mirëpo ky mandat i fundit si deputet, e sidomos sjellja e tij e këtyre ditëve, dëshmojnë për një politikan të përkëdhelur e të llastuar keqazi nga kjo mbështetje. Aq keq, saqë krejt ndryshe nga qëndrimi i matur e dinjitoz i kolegëve të tij Arben Isaraj, Eltar Deda etj, ai s’e ka për gjë as të na dalë kundër, të dalë kundër aspiratave të mijëra e mijëra socialistëve vlonjatë e familjeve të tyre.

 

Gjatë këtyre ditëve, z. Malaj flet si vlonjat e në emër të vlonjatëve, duke dashur të përligjë qëndrimin e tij tanimë prej opozitari të opozitës, me temperamentin e labit të inatosur.

Ne do t’ia pranonim qejfmbetjen e momentit të parë zotit Malaj, tek e fundit ishte mësuar për një kohë të gjatë të ishte në rresht të parë, madje edhe kur stononte me zërin e arsyeshëm të shumicës në PS. Por Arben Malaj e harroi se ai ishte dhe është në politikë, jo vetëm si një investim i tij personal, por në radhë të parë si një investim i elektoratit që e ka votuar si pjesë e ekipit socialist. Një investim që jo gjithmonë iu shpërblye në vlerën e merituar atyre. Ai as denjoi të konsultohej me ta para se të merrte një vendim kaq të rëndësishëm politik për atë vetë, por edhe për ta, para se t’i priste në besë me këtë kandidim që vetëm kandidim s’mund të jetë.

 

Sepse si profesionist i llogarive, z.Malaj e di shumë mirë se ky kandidim, si gjoja i pavarur, nuk mund ta çojë atë asgjëkundi. Në Kuvendin e Shqipërisë jo e jo. Ai as që mund ta cenojë sadopak fitoren e qartë dhe plebishitare të PS dhe të opozitës së bashkuar në qarkun e Vlorës e në tërë Shqipërinë. Por ne mendojmë se po gatuhet tjetër gjë.

 

Si kandidimi i z.Malaj, i z.Prifti, ashtu edhe hedhja në prehrin e Berishës i Islamit etj, janë për mendimin tonë, tentativa për t’i dhënë alibi Berishës që synon t’i vërsulet me babëzi votës popullore për ta tjetërsuar e për ta vjedhur, e për të thënë pastaj se nuk ishte ai që i vodhi, por ishte PS që humbi për shkak të gjoja përçarjes.

 

Jo, të dashur bashkëqytetarë! PS hyn në këto zgjedhje më e bashkuar e më vendosur se kurrë më parë, më e rritur e më e përgatitur se asnjëherë tjetër për të neutralizuar çdo skenar e çdo mundësi që ky pushtet tashmë i marrë fund synon të jetësojë. Nuk është mëria e inati që na shtyn neve, socialistëve e të gjithë opozitarëve të bashkuar, të deklarohemi kaq të vendosur për ta larguar me votë këtë qeverisje që kurrsesi s’e meritojmë. E kemi vendosur që këtë radhë ne, si Vlorë e si vlonjatë, në emër të një interesi mbarëpopullor e mbipartiak, të përballemi në vijën e parë me Sali Berishën, politikisht, me votë sigurisht, por në mënyrën më të hapur e më të vendosur.

 

Ndaj ju bëjmë thirrje z. Malaj, të hiqeni mënjanë e të mos na futeni në mes, se rrezikoni të bëheni parzmore e mburojë e Sali Berishës. Ne e kemi të qartë se çdo votë që mund të marrësh ti, është votë pro Sali Berishës. Do t’ia  bëjmë të qartë të gjithë popullit opozitar.

Fatmirësisht jemi ende në fillim të fushatës dhe bateritë ende s’janë zbrazur. Vendi yt, Arben Malaj, është përkrah nesh, ashtu siç e do nderi yt e i familjes tënde. Presim ta zësh sa më parë e me modesti atë vend.

 

Meritë personale do të dimë t’i kapërcejmë, si në çdo familje të shëndoshë.

Ju faleminderit!

 

Në mbështetje të qëndrimit të kreut të Bashkisë së Vlorës, kanë dalë edhe drejtues të tjerë të njësive vendore të qarkut të Vlorës, si dhe drejtues Partisë Socialiste në këtë qark, të cilët kanë marrë pjesë në konferencën për shtyp:

 1. Shpëtim Gjika - Kryetar i Bashkisë Vlorë

 2. Kanan Shakaj - Kryetar i Komunës Novoselë

 3. Gezim Hoxhaj - Kryetar i Komunës Vllahinë

 4. Meno Besimi - Kryetar i Komunës Kote

 5. Edmond Leka - Kryetar PS Bashkia Vlorë, Kandidat për Deputet PS - Qarku Vlorë

 6. Arben Avduli - Kryetar PS Komuna Qendër

 7. Ridvan Muraj - Kryetar PS Komuna Shushicë

 8. Mujo Shakaj - Kryetar PS Komuna Novoselë

 9. Klement Vito - Kryetar PS fshati Nartë

 10. Mira Shehu -  Kandidat për Deputet PS - Qarku Vlorë

 11. Neime Gjika - Kandidat për Deputet PS - Qarku Vlorë


 

Deklaratë për Shtyp e Kryetarit të Bashkisë Vlorë, Shpëtim Gjika

 

 

 
Ndaje me miqtë:      

«   Kthehu te lajmi Artikulli tjetër       Artikulli i mëparshëm